טוב לדעת - שיתוף ידע אישי

(Michael Scofield) #1

חשבתי על כל החוכמה שישנה בין כל גולשי הפורום שלנו, ותהיתי אם אפשר יהיה למקסם אותה בצורה כזאת שתתרום לכל אחד ואחד מאיתנו, מעבר למה שאנו מקבלים בנושאים שונים כאן.

אני מדבר על ידיעות שכדאי לדעת, ששווה לדעת, או שעשויות לעניין. אע"פ שיש אתרים כמו ויקפדיה - פה אפשר לקבל מידע ערוך ומתומצת ע"י הגולשים.

במצב שבו האשכול יתחדש כל יום תהיה זו "מנה יומית" מצויינת עבור כולנו.

סתם דוגמא, ואני בטוח שכולם יוכלו להביא ידיעות מעניינות ומחכימות יותר - בהפצצת הכור בעיראק טסו רק 10 מטוסים (שמונה F-16 ושני F-15), אך השתתפו במבצע בסך הכול 70 כלי טיס. בנוסף, מומחי הצבא האמריקני התקשו להאמין במשך שבועות ארוכים שהתקיפה בוצעה ללא תידלוק אווירי.

עוד פרט פיקנטי:
לקואלות, כמו לבני-אדם יש חמש אצבעות, אלא שלקואלה יש שני אגודלים ושלוש אצבעות ובעזרתם היא תופסת את ענף העץ משני צדדיו.
כמו כן הקואלה אינה שותה מים, ואת הנוזלים שצריכה למחייתה מקבלת מהעלים שאותם אוכלת.
גורי הקואלה מבלים בכיס אמם כחצי שנה, ולאחר מכן עוברים להיתלות על גבה.

אני יודע שאין אלו פרטים המעניינים כל אחד, אך זה מה שקפץ לי לראש בזמן כתיבת שורות אלו.
כך יכול לעשות כל אחד, שסתם נזכר בעניין הידוע לו או נתקל בנושא נחמד וחושב שעשוי לעניין אנשים מסויימים.

(לייזר) #2

המילניום השלישי התחיל ב1 לינואר 2001 ולא ב1 לינואר 2000 (כנ"ל המילניום השני - 1001 ולא 1000). הסיבה לכך היא שמעולם לא הייתה שנת 0 בלוח השנה הגרגוריאני - 1 לפנה"ס קדמה ל1 לספירה. למה חגגנו ב31 לדצמבר 1999 אם כך? סתם, חיבה אקראית למספרים עגולים. אין שום סיבה לחגוג 10, 100 או 1000 שנים למשהו.

(Bliss) #3

ברור שאין סיבה לחגוג. בכלל, יש לי הרושם שרוב השמחות(ימי הולדת, ימי נישואין וכדו') למיניהן נוצרו ע"י פרסומאים. בנינו? כולם מרוויחים. קצת שימחה בחיים אף פעם לא הזיקה וכל שמחה כזו שנחגגת טובה לכלכלה כיוון שבגינה חברות, חנויות וכו' מוסיפות כמה שקלים לרווחיהם.

שאלה קצת טיפשית, יש אפשרות לייצר מים?

(Puskás) #4

נראה לי שזה קשה בתנאי מעבדה כי יש כוח משיכה חזק בין מולקולות המימן למולקולת החמצן. אבל מה שאני כן יודעת הוא שתהליך פירוק המים (שגם הוא תהליך קשה) נעשה ע"י הצמחים (בדרך טבעית).

(Andrea Pirlo) #5

ריבית דריבית

נניח שאדם לוקח הלוואה לשנה של 100K בריבית של 1%.
אזי לאחר חצי שנה כמה ריבית צברה לו?

החישוב המוטעה בדר"כ היא הדרך האינטואיטיבית שלנו לומר: 100K*0.01/2
כלומר, הריבית המצטברת לשנה על חצי שנה.

הבעיה היא שריבית נצברת גם על הריבית שנצברה עד כה, לכן החישוב הנכון הוא: 100K*(0.01^(6/12)-1

(BigBird) #6

לפעמים, אם המשקאות על חשבון הבית...
או שהייתה שריפה גדולה וכבאי מזמין אותן לדרינק...
או אם הן עסוקות בפעילות ספורטיבית מעייפת כמו חציית כביש:
[](http://4.bp.blogspot.com/_XU9x8G7khv0/S46Ywur5W1I/AAAAAAAANaI/WbT_3b45jvE/s400/2.bmp)

(לייזר) #7

תלוי לחלוטין בסוג ההלוואה, כמובן, יאיר... לפעמים הריבית היא רק על הסכום המקורי.

(רוני) #8

וזה נקרא ריבית דריבית.
יאיר, יש אלף ואחד דרכים לחישוב הריבית. תלוי כמובן בסוג ההלוואה והתנאים שלה כפי שכבר ציין לייזר.

(Andrea Pirlo) #9

שכחתי לציין שמדובר בריבית דריבית, כמובן ששיטת החישוב תמיד תלויה בהסכם כפי שציינו והזכירו כאן.

(Schmeichel) #10

הבעיה העיקרית עם רוב חומרי ההרדמה (אנסטסזיה) היא העובדה כי הם ממסכים את כל החושים באותו אזור בנוסף להעלמת הכאב.
עובדה זו אולי נשמעת שולית בתחילה אך אילחוש כללי הוא מצב לא בריא ולא רצוי, בעיקר לאנשים הסובלים מכאבים כרוניים ואינם מסוגלים לאלחש חלק בגוף מדי יום ביומו.
כאבים כרוניים נפוצים יחסית ולמרות זאת לא נמצאו עדיין טיפולים אפקטיביים מספיק היכולים להקל על הסובלים. יותר מכך - הטיפולים המצויים כיום בשוק מצליחים להקל רק על הכאבים של 1 מתוך כל 5 חולים.

חוקרים באוניברסיטה העברית הצליחו לאחרונה ליצור מצב בו ע"י תרופה מקומית העובדת על קצוות תאי העצב (את העיקרון המולקולרי מאחורי התרופה אני לא רואה טעם לפרט כאן, אלא אם כן מישהו מעוניין) ניתן ליצור מצב בו חולדה אינה מרגישה כאב מחום הנוצר באזור מסוים בגופה ובנוסף בעלת רפלקסים תקינים וללא אלחוש כללי. אנו מדברים כאן על העלמת כאב באופן ספציפי.

ייתכן כי המרחק ליום בו לא נרגיש כאב כלל, אינו רחוק כפי שדמיינו בתחילה :).

(#4) #11

בהנחה ומדובר בריבית דריבית, ואם הריבית הנתונה היא הנומינלית ולא האפקטיבית, אזי החישוב הנכון הוא: (100K*(1.01^(6/12)-1.

ייתכן כי המרחק ליום בו לא נרגיש כאב כלל, אינו רחוק כפי שדמיינו בתחילה

אתה מדבר על כאב גופני, כן? :rollmyeyes:

(Schmeichel) #12

מישהי שברה לך את הלב אשרף? או שאתה מעוניין שניצור לך חולדה שלא נכנסת לדיפרסיה אחרי 90 דקות של מסירות בין מגני ברצלונה :wink: ?

(Puskás) #13

כבר מצאו את התרופה לכאב נפשי. קוראים לה אלכוהול :wink:

(#4) #14

(1) יכול להיות.

(2) קודם תמצא/תמציא לי את החולדה שתחזיק מעמד מול דאבל/טריפל/קוואד פסים בין אלבס למסי בדרך לעוד גולאסו, ואז נוכל לעבור לרמת הקושי הבאה. :wink:

כבר מצאו את התרופה לכאב נפשי. קוראים לה אלכוהול

הבעיה שהיא מגיעה עם כל מיני תופעות לוואי הזויות, אני סומך עליך שתוכל(י?) לחשוב על אחת לפחות.

(RivaldoTheKing) #16

סמים?

אשרף, תעשה לי סדר במוח. אני לא מבין בכלכלה וריביות (נומינלית/אפקטיבית מה?!), אבל במתמטיקה תמיד הייתי טוב. למה המינוס אחד (1-) הזה הגיע?

(100K*(1.01^(6/12)-1

והאם הוא נמצא בתוך החזקה (מה שיעשה אותה בהכרח שלילית ותביא תוצאה נוראית) או מחוסר ממנה?

(לייזר) #17

ה(1-) נמצא מחוץ לחזקה, אך בתוך הסוגריים ומטרתו היא לשנות את החישוב מ"סך כל החוב בתום התקופה, כולל הריבית והסכום המקורי" ל"הריבית שנוספה לחוב בתקופה המוגדרת בלבד" (אם הריבית היא 0.08, אז ללא ה (1-) אתה תקבל את המכפלה בין ה100K המקוריים ח1.08 ואחרי ה(1-) תקבל את הריבית בלבד, שהיא המכפלה בין 100K ל0.08).

זה לא ההסבר הכי נגיש בעולם, אבל אם אתה עדיין זוכר מעט מתמטיקה והמח שלך לא נשרף לגמרי בשנה האחרונה - אתה אמור להבין אותו.

(Puskás) #18

...

(#4) #19

קובי,

לייזר כבר ענה לך לגבי ה (1-), והוא כמובן צודק.

בנוגע להבדל בין הריבית האפקטיבית לריבית הנקובה (הנומינלית), הרי שמדובר בהבדל די פשוט: הריבית הנקובה היא הריבית שאתה חותם עליה בעת לקיחת ההלוואה, זאת לעומת הריבית האפקטיבית שהיא בעצם הריבית שאתה משלם בפועל - כלומר ההפרש בין הסכום שנמסר לך לבין סה"כ הסכום שאתה אמור להחזיר. למשל נניח שסניף הבנק שלך מציע לך הלוואה של 1000 ש"ח לתקופה של שנה בריבית נקובה של 10% אך גובה ממך עמלת פתיחת תיק של 70 ש"ח. אם תחלק את הסכום שאתה מחזיר (1100 ש"ח) בסכום שקיבלת (930 ש"ח), תגיע למסקנה כי הריבית האמיתית (האפקטיבית) יותר גבוהה מ-10%.

באילו עוד מקרים נוצר הפרש בין הריבית הנקובה לבין הריבית האפקטיבית? רוב ההלוואות בשוק אינן ניתנות בצורתן הקלאסית (כלומר קח 100K ותחזיר לי בעוד שנה 100K פלוס 10% מהסכום). צורות הסילוקין מגוונות ואני לא אלאה אותך ביותר מדי פרטים, אך סוג הסילוקין הכי נפוץ (בעיקר בהלוואות הניתנות דרך תאגידים בנקאיים) הוא לפי לוח סילוקין שפיצר: ההלוואה מוחזרת בתשלומים שווים, כאשר בכל תשלום "מפעילים" את הריבית על יתרת הקרן (לפני גביית התשלום) בהתאם לתקופה שעברה מאז מועד לקיחת ההלוואה. את ההפרש בין התשלום הקבוע לבין הריבית מנכים מיתרת הקרן. חישוב גובה התשלום ניתן לבצע בעזרת מחשבון פיננסי שאפשר למצוא בקלות באינטרנט.

(ג. מיכאל) #20

השאלה לא טפשית. התשובה , לפחות אם אני זוכר נכון את שיעורי המדע בכיתה ח', היא כן.
דרך אחת היא לשרוף מימן, כמו שנעשה במכוניות המופעלות במימן. היתרון הוא שזה תוצר הלוואי היחידי. החסרון הוא שבטבע אין למעשה מימן חופשי. את המימן למכוניות מקבלים למיטב ידיעתי מפירוק של מים. מה שאומר שבמקום לשרוף דלק במנוע אתה שורף יותר דלק בתחנות הכח כדי לקבל את החשמל הדרוש לפירוק המים כדי שאחר כך תוכל ליצור אותם ואת האנרגיה שהשקעת (מינוס האנרגיה שהתבזבזה בדרך).
דרך שניה היא לשרוף דלק, ואז מקבלים מים ופחמן דו חמצני (במקרה הטוב. במקרים פחות טובים מקבלים גם פחם חד חמצני ופיח).

(I-N-T-E-R) #21

למה יש מקרים שבהם תנסה לעשות פעולה כל שהיא ותתקשה בה-סתם דוגמא להכניס חוט לתוך חור כלשהו-אתה תתאמץ ותתרכז מלא ללא הצלחה ואז פיתאום מישהו יבוא וידבר איתך, אתה מתרכז בשיחה יותר מאשר מה שאתה עושה והופ בלי לשים לב הצלחת?.