ליגת העל - ליגת האלופות רחוקה עוד צעד מישראל

ליגתהעל
מכביחיפה
ביתר-ירושלים
הפועל-בארשבע
מכבי-תלאביב

(Us) #1

אהלן אהלן, ציפור קטנה לחשה לי לאחרונה שאם אני רוצה להגיע לעכברי הכדורגל הכי חריפים בישראל אני אצטרך להגיע לכאן לאוניברסיטה של הכדורגל. אמרו, וצדקו…
בתקופה האחרונה יצא לי להתרוצץ לא מעט בין הפקולטות השונות כאן בפורום ולקרוא את דעותיכם בנושאים השונים. אז אחרי לא מעט תהיות ודחיות החלטתי לנסות את מזלי ולשתף אתכם בכמה שאלות כדורגל שמעסיקות אותי בתקופה האחרונה (נא לרחם זו הפעם הראשונה שלי בתור “כתב”)…
טוב, אז אחרי הפרולוג המתחנפן מעשה שהיה כך היה: לפני משהו כמו שלושה שבועות יצא לי ממש במקרה לראות את המשחק הראשון לעונת 93-4 ועוד יותר במקרה יצא שמשחק הפגיש בין מכבי חיפה (הטובה בהיסטוריה לטעמי) לבין בית"ר ירושלים של אלי אוחנה ורונן חרזי, ווואו איזה משחק זה היה! מילדות אני מסתובב עם הזיכרון המתוק מהעונה המדהימה ההיא שהתחילה שם באותו משחק בטדי אך ככל שהתבגרתי הגברה גם הנטייה לזלזל ברמת הכדורגל של אותן השנים, איפה שהוא בדרך שכנעתי את עצמי שהכדורגל לא היה כזה מבריק ומה שנראה מדהים בעיניים של ילד כנראה שלא יראה אותו הדבר בעיניים של מבוגר שבחגורה שלו כבר עשרות שעות של כדורגל עולמי ומקומי.
אז חשבתי… ומסתבר שכל השנים האלה טעיתי בענק!!! איזה קצב של משחק איזו טכניות ויותר מהכל הכושר הגופני של הקבוצות הפתיע אותי בענק (מחזור ראשון לעונה למי ששכח), מה שמחזיר אותי לשאלות שמסתובבות אצלי בראש מאז אותו ערב. מעל 10 שנים עברו מאז אותה עונה והכדורגל העולמי ובעיקר זה האירופאי התקדם פלאים בתקופה הזאת מכדורגל סגור ומבוקר (יש שיגידו גם מעט אלים) התקדמנו למשחקים שוטפים מלאי אירועים ושערים. נראה שבשנים האחרונות הדגש על כדורגל התקפי והרצון לנצח רק גודל ואיתו כמובן גם ההנאה שלנו הצופים גדלה בהתאם, מה שמפריע לי ולשמו אני אוכל לכם את הראש כבר פסקה וחצי זה מה לעזאזל קרה לאהבה האמיתית שלנו מה קרה לכדורגל הישראלי??
איך יכול להיות שבתקופה שהכדורגל העולמי הלך 10 שנים קדימה אנחנו “הצלחנו” ללכת אחורה. לא רק בעיניו של אוהד ירוק גם אוהדי מכבי ת"א/בית"ר ושאר ירקות יהיו חייבים להודות שאי שם באליפויות של שנות התשעים הכדורגל היה שוטף יותר קצבי יותר והרבה יותר נעים לצפיה.
אז איך יכול להיות שבעידן שהכדורגל הישראלי משלם סכומי עתק על משכורות לשחקנים מקומיים מביא שחקני “חיזוק” זרים בסכומים שבשנות התשעים רק יכלו לחלום עליהם משחק באיצטדיונים מהשורה הראשונה ומול קהל נלהב מאי פעם התוצר שאנחנו הצופים מקבלים כל כך גרוע.
איך זה מסתדר שפעם כדי לשמוע על שחקן נוער מוכשר היית צריך להכיר את אחד ההורים של שחקני הקבוצה ואז לקום בשמונה בבוקר וללכת לראות את ה"קוסם" בפעולה…
והיום שמשחקי קבוצות הנוער משודרים בלייב וכל ילד בין 7 שמקפיץ כדור ביו-טיוב הופך להיות “הדבר-הבא” אין שום בשורה ולא גדל דור שחקנים כמו הדור ההוא…
האם יכול להיות שהעטיפה היפה, החשיפה והמשכורות הבומבסטיות גורמות לעוסקים בענף להאמין שזה מספיק ושהמוצר עצמו הוא כבר לא הדבר החשוב באמת, או שאולי אני זה שפשוט הפכתי להיות ציניקן טרחן שצורך כדורגל אירופאי משובח בכמות שיכולה לגרום לעיתים גם לצריכת יתר וחושב שכל משחק שאני רואה בליגת העל צריך לרגש אותי כמו סופר קלאסיקו ספרדי או לפחות את כמו משחק צמרת בפרמיירליג.
תכל’ס אין לי מושג מה הסיבה ובעצם בשביל זה כתבתי את הפוסט מה שכן אני יודע זה שאני חייב שתשכנעו אותי שהכל אצלי בראש ושהכדורגל הישראלי שאני כל כך אוהב הוא עדיין זה שאני זוכר בתור ילד או שלפחות יחזור להיות כזה כי האלטרנטיבה היא משהו שכרגע ממש קשה לי לקבל…


(Shaked Amiram) #3

עוד שחיקה למסע

אז חשבנו שעלייה לשלב הבתים של ליגת האלופות היא משימה בלתי אפשרית?

כנראה שאופ"א חושבת שזה לא כזה קשה, כי היום נפל דבר בכדורגל הישראלי, וכל אלופה ישראלית תצטרך לעבור שלב נוסף על מנת להגשים את החלום. נפל דבר תרתי משמע.

אם עד היום האלופות הישראליות היו משקיעות את מיטב האנרגיה שלהן במטרה לעלות לשלב הבתים במסגרת ליגת האלופות, אז עכשיו המטרה קשה פי כמה. העונה, נוכחנו לדעת כמה המסע אל שלב הבתים של הפועל באר שבע גזר עליה נזקים קשים. פציעות ארוכות ועומס שגרם לשחקנים לאבד שיווי משקל.

אמנם באר שבע עדיין משחקת בשלב הבתים של הליגה האירופית, אך ההבדל בקצב המשחק בין שני המפעלים ברור לעין, מה שנתן לברק בכר קצת אוויר לנשימה בליגה המקומית. כך האדומים מהנגב שאבו כוחות להמשיך לצבור נקודות, אפילו במחיר של משחקים אפורים וחלשים.

לדמיין את מכבי ההיא של יוקאנוביץ` מנסה לעבור עוד שלב לאחר צמד המפגשים המתישים נגד באזל, נשמע כמו אפשרות מנותקת מהמציאות. בסיום המשחק בבלומפילד שחקני מכבי נפלו על כר הדשא להסדיר נשימה לפני שחגגו עם הקהל. אותה קבוצה, הגיעה עם הלשון בחוץ עוד לפני שלב הבתים ונדמה היה שרק רצתה להנות מהדובדבן שבקצפת, במקום להתמודד עם האתגר.

כעת, ההשפעה על האלופות הישראליות תהיה בלתי הפיכה. אולי גולדהאר היחיד שיצליח להכין את הקבוצה שלו לקמפיינים קשים עם רכישות גדולות של שחקנים בעלי ניסיון אירופאי, אך לא נופתע לגלות ששאר המתמודדים יוותרו על החוויה מראש. אחוז ההצלחה בגודל ההימור קטן.

תזכורת לקבוצות הישראליות היחידות שהעפילו לשלב הבתים של ליגת האלופות:

  • מכבי חיפה 2002/2003ֿ, 2009/2010
  • מכבי תל אביב 2004/2005, 2015/2016
  • הפועל תל אביב 2010/2011

מה יהיה?

בתמונה: ברוך דגו מזכיר לנו נשכחות