כסף שלא מביא הצלחה


#1

כולם מכירים את באיירן מינכן, הקבוצה הגדולה של של העיר ושל גרמניה כולה. אך האם את הסיפור של מינכן 1860 אתם מכירים? הקבוצה הכחולה של העיר, שהייתה אחת ממקימות הבונדסליגה, נמצאת כרגע בליגה הרביעית, החצי-מקצוענית ונאבקת על חזרה לימים יפים יותר.

אז איך הקבוצה הגיע למצב כזה? כסף. ולא במובן הטוב שלו. תופעת השייח’ים שמשתלטים על הכדורגל האירופי היא לא חדשה, המפורסמת ביותר היא כמובן פריז סן ז’רמן. גם לגרמניה הגיע שייח’, רק שפה הכל הלך הפוך. בחודש יוני 2011 הגיע חסן איסמעיק, מיליארדר ירדני המתגורר בכווית, לעיר מינכן. הוא חבר לשותפו העסקי חמאדה עיראקי שפעל בעיר והחליט לארגן לעצמו קבוצת כדורגל. איסמעיק בחר במינכן 1860.

באותם שנים, הקבוצה כבר הייתה במצב לא פשוט, לא היו קופצים רבים מדי על המועדון שעמד בפני פשיטת רגל. המשקיע הירדני העביר לקופת המועדון 18 מיליון יורו תמורת שישים אחוזי החזקה והציל את קבוצת הכדורגל הבכירה מירידה לליגה הרביעית. מיד לאחר כניסתו הצהיר איסמעיק: “למינכן 1860 מסורת נהדרת וזהות שחייבת להיתמך ולהשתמר. יש פוטנציאל עצום למועדון ובסיס אוהדים נהדר ונלהב. אעשה הכול על מנת להעביר את מינכן 1860 לשורת הרווח”.

הרעיון היה חיובי, גם ההשקעה הראשונית, איסמעיק השקיע יותר מ-50 מיליון אירו ברכש ותקציב, אך פה גם הדברים החלו להתקלקל. הירדני החליט שהוא משחק פוטבול מנג’ר במציאות. לא הפסיק להתערב בהחלטות הצוות המקצועי, הנחית שחקנים ללא ידיעת הצוות המאמן, החרים אמצעי תקשורת מקומיים שניסו לפרסם על מעלליו ואולי האקט הכי גרוע - התנכר לארגוני האוהדים, הדבר שהכי מייחד את הכדורגל הגרמני.

בתחילת העונה הקבוצה לא הצליחה להעמיד ערבויות כלכליות על מנת לשחק בליגה השלישית, אליה נשרה בעונה שעברה ואוטומטית ירדה ליגה נוספת, לליגה הרביעית. היסטוריה עצובה למועדון שרשם ירידת שתי ליגות בעונה אחת.

אז כרגע, ללא מענה מהבעלים, ללא תקציב ראוי, בעיקר שחקני נוער ושחקנים ללא חוזה מקצועי, מינכן 1860 מנסה לחזור לעצמה ובינתיים זה הולך לא רע. כרגע ממוקמת הקבוצה במקום השני בליגה המקומית, מקום שמקנה עלייה חזרה לליגה השלישית בעונה שעברה. ומה שהכי מייחד ומרגש בכל העניין הזה הוא כמובן הקהל. גם ברגעי שפל, תמיד יש את הקהל שיתמוך. לראיה - משחק החוץ האחרון של הקבוצה, מול הקבוצה השנייה של נירנברג, אליו הגיעו לא פחות מ-12 אלף אוהדים!!

מוזמנים להנות מהסרטון של הקהל הכחול:


(iTvi) #2

מסקרן, תודה על זה!

האמת שתהיתי לאן הם נעלמו, כשהתחלתי להתעניין בכדורגל תמיד התייחסתי אליהם כקבוצת בונדסליגה לגיטימית וב-FIFA הראשונה ששיחקתי אפילו הייתה להם קבוצה לא רעה בכלל, מעצבן לשמוע, אבל נאחל להם עלייה מחודשת.


#3

מאמין שלאט לאט הם יחזרו לחיים, נפלו שם קשה והם יבדקו טוב טוב כל תרומה או הכנסה שתתקבל מעכשיו


#4

הסיפור של מינכן 1860 אולי מרגש, והרצון להיות בעד האנדרדוג הוא מובן לי וכמובן מבורך. רק שהקהל שלהם - אותו ציינת כגורם המייחד והמרגש בקבוצה - במיוחד הגרעין של ה-12 אלף שהולך איתם באש ומים וגם בליגה הרביעית, הינו גרעין אוהדים ימני המחבק בצורה גלויה ארגון אוהדים נוסף בתוכו ששמו Outsiders - ארגון אוהדים ימני קיצוני הנגוע קשות גם באנטישמיות.
נהמות נגד שחקנים שחורים וקללות נגד ערבים, מוסלמים ויהודים נשמעות לעיתים קרובות ביציעים של מינכן 1860 מבלי שיש איזשהו ניסיון מצד הנהלת הקבוצה או הקהל הרחב להילחם בהם. כמובן שהנטייה הברורה של ארגון האולטראס של באיירן, שיקרייה, לצד השמאל-ליברלי של המפה הפוליטית- מחזקת את הכיוון אותו אימצו אוהדי 1860. אז תרשה לי לאחל להם שיירקבו בליגה הרביעית ואם אפשר גם גם דרומה משם.
Having said all that - אכן הבאת סיפור מעניין. הכדורגל הגרמני ואוהדיו שופע בסיפורים מרתקים.


(p.p.o.v) #5

מדהים…הקהל בגרמניה זה משהו נדיר.
שוב מקרה של בעלים שחושב שקבוצת כדורגל זה איזה צעצוע חדש…בושה.

אין איזה עניין בגרמניה עם הגבלות על רכישות פרטיות של קבוצת כדורגל?..חברה…משהו עם האוהדים…כבר לא זוכר…לכל יודעי דבר אבקש התייחסות…לא זוכר בדיוק את הפרטים…תודה


#6

חוק ה51% כן, אבל כבר יש כמה שעקפו את העניין, כמו זלצבורג למשל. ואמנם במינכן זה לא העניין, אבל כסף גובר על הכל.


(p.p.o.v) #7

נכווון…תודה על המענה!

אני מעריך…ואני רק מעריך כי לא “צללתי” לעניין אף פעם…אבל באופן הפשוט ביותר… זה נשמע כמו אדם מאוד עשיר עם המון אגו שעושה דווקא ובאמת חושב שהוא משחק משחק מחשב (דימוי גדול עם המנג’ר) ויש לו רצון עכשיו עוד יותר לפרק את הקבוצה ואז ללכת…

כסף אכן גובר ומשחית אבל אני מאמין שמועדון היסטורי וחשוב שכזה לא ייעלם מהמפה ומאחל להם שיחזרו מהר לבונדסליג.

אחלה יום


(p.p.o.v) #8

ניתן לומר את זה על עשרות קבוצות גדולות מאירופה…לא נשאר עם כלום בסוף…יש דברים שלא ניתנים לשינוי ויתרה מכך מדובר באוהדים…ולא במדיניות של מועדון, ב"אני מאמין שלו" באופן גלוי…אלא אם כן ידוע משהו על המועדון…

גזענות נמצא בכל איצטדיון בעולם…אפילו של סנט פאולי מגרמניה…מטומטמים חסרי השכלה יש בכל מקום ותמיד יהיו…בטח ובטח שבכדורגל.


#9

גזענות רחוקה מלהימצא בכל איצטדיון בעולם. זה משפט מאד כללי ולא מוסמך. בפוסט הנ"ל בחרו לשבח אוהדים שנגועים באנטישמיות על הצד הבוטה ביותר שלה ועוד על אדמת גרמניה. שוב - פוסט מעניין - שיבוח האוהדים שלהם קצת חורה לי.


(p.p.o.v) #10

אוקיי …אמקד…לא תמצא ביטוי לגזענות בכל מקום…לא תמצא בכל מקום 12 אלף ששרים גזענות זה נכון…אבל מספיק גזען אחד שמקלל שחקן אחד ששמע את זה והעוול נעשה.בזמן משחק אחרי משחק …אתה לא יכול למנוע דברים כאלה…


(p.p.o.v) #11

השבח לאוהדים היה על נאמנותם לקבוצה…


#12

בוא נעצור רגע ונעשה סדר. בפוסט הנ’'ל אין שום שבח לאוהדים אנטישמיים ואם זה מה שהבנת מהכתוב, חבל. הפוסט בא להציג את הנאמנות של הקהל, את האופי של הכדורגל הגרמני. כן יש אנטישמיות, כן כנראה שגם גדולה במינכן 1860, אבל זה לא מה שמדובר כאן. בכל קבוצה תמצא נגע רע כזה, ואני בחרתי להתייחס לכלל, להתייחס לצד היפה